Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/efreestyle.pl/includes/menu.inc).

Czym jest hipoterapia, od kiedy jest ona stosowana oraz w którego rodzaju dolegliwościach pomaga?

Artykuły

Ludzkie życie byłoby ponadto bardziej piękne, żeby nie różne dolegliwości, których niestety doznajemy. Powody ich pojawiania sie są niezwykle różne. Od mankamentów wrodzonych, poprzez choroby nabyte, na wszelkiego rodzaju wypadkach finalizując.
hipoterapia
Author: BMW


Szczęśliwie z innej strony możemy skorzystać ze znacznej liczby terapii, które potrafią pomóc nam w pozbyciu się co poniektórych przypadłości.


Terapie te są niezwykle różne. Wykorzystują masaże, rehabilitacje, oświetlenie, H2O a również zwierzęta. Przykładowo: czy pojmujesz, że hipoterapia, zatem wykorzystanie w zamierzeniach terapeutycznych tak świetnego zwierzęcia jak koń, stosowano już w 5 w. p.n.e? To niesamowite, prawda? Wtedy to Hipokrates z Kos napisał traktat, w jakim wychwalał przejażdżki na koniu (nazywaną aktualnie jako hipoterapia) jako bardzo wartościową gimnastykę ciała oraz ducha, jaka stymuluje funkcje organizmu i redukuje dolegliwości. W latach nieco bardziej nam bliskich hipoterapia służyła np. w XIX i XX wieku na wyspach angielskich. Wszakże nie należy szukać aż tak bardzo w okresie oraz przestrzeni. W czasach '80tych XX w. w naszym kraju powstała w stolicy Małopolski pod kierownictwem prof. Grohmala polska organizacja hipoterapeutyczna. Tak, hipoterapia ma niezwykle okazałą historię także w Polsce.


A jak to się prezentuje aktualnie? Otóż całkiem dobrze. Hipoterapia jest prowadzona np. przy wielu stadninach koni, jakie angażują wyszkolonych rehabilitantów. Tego typu hipoterapia jest na ogół skierowana dla dzieci i ludzi, jakich dotknęła jakiegokolwiek wariantu choroba neurologiczna, np. stwardnienie rozsiane albo dyskopatia.
Warto tutaj dodać, że już w 1952 r. pochodząca z Danii sportsmenka Liz Hartel nie przerwała treningów na koniu i dzięki takiemu postępowaniu była w stanie wręcz nie tylko wystartować na olimpiadzie w Helsinkach, ale nawet zdobyła tam wtenczas medal. Tak, hipoterapia jest niezwykle niezawodna, dlatego warto się nią zainteresować.