Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/efreestyle.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju nawierzchnie możemy dziś napotkać na kortach tenisowych i boiskach sportowych?

Artykuły

Na kortach do tenisa są stosowane cztery rodzaje nawierzchni.


Najbardziej znanym typem nawierzchni jest sztuczna trawa czyli nawierzchnia syntetyczna. Jej zaletą jest to, że ma bardzo dobrą odporność na czynniki atmosferyczna.


doktor ikona
Author: flickr.com
Source: flickr.com


Korty, które posiadają nawierzchnie trawiaste są gładkie i miękkie. Piłka odbija się szybciej niż w przypadku ceglanej mączki, z takiego powodu gracz powinien przewidywać ruchy przeciwnika oraz musi na nie reagować w niedługim czasie. Na takich nawierzchniach lepiej dają sobie radę ci zawodnicy, którzy potrafią wykorzystać siłę swojego serwisu oraz mają szybki refleks a także dobrze grają przy siatce. Kort wykonany z mączki ceglanej cechuje się niezwykle dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi. Bez obawy można by na tego typu nawierzchni robić poślizgi. Taka nawierzchnia jest również zdrowsza dla przegubów i redukuje niebezpieczeństwo urazów. Piłka na tego typu nawierzchni odbija się wyżej, lecz posiada mniejszą prędkość, ponieważ powierzchnia jest szorstka a to powiększa tarcie. Zawodnicy na tego typu nawierzchni mają więcej czasu na to, żeby do piłki dobiec oraz żeby ją odbić.


dzieci podczas meczu
Author: Paul
Source: http://www.flickr.com
Psychoterapeutka i trener zdrowia Joanna Bylinka
Author: Instytut HAPPYMORE®
Source: Instytut HAPPYMORE®


Nawierzchnia poliuretanowa cieszyła się kiedyś niezwykle dużą popularnością na placach zabaw, lecz z czasem zaczęto tą powierzchnię także wykorzystywać w tworzeniu obiektów sportowych. Mata poliuretanowa występuje w wielu wersjach i może mieć grubość od 10 do 100 mm. Przeważnie kładzie się ją na podłożu betonowym albo asfaltobetonie. Nawierzchnia poliuretanowa cechuje się dużą elastycznością i bezpieczeństwem dla stawów zawodników. Zależnie od grubości podkładu, piłka porusza się dosyć prędko, przez co prędkość gry jest dosyć spora. Poza tym można by wybierać spośród niezwykle szerokiej gamy kolorów. Wielokrotnie używana jest także nawierzchnia akrylowa.


Tego typu nawierzchnia ma dwie warstwy. Matową powłokę, która pokryta jest wodorozcieńczalną akrylową farbą. Używać jej można zarówno wewnątrz jak i na dworze. Odbijanie piłki odbywa się prędko i unosi się ona na średnią wysokość.
Tags: